Opis koncepcyjny aranżacji wnętrza kościoła pw. Opatrzności Bożej w Rzeszowie.
Autorem i wykonawcą jest Pan dr Stanisław Marek Dryniak
- Urodzony 06.05.1974 roku w Lubaczowie woj. podkarpackie
- 1989 – 1994 – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, dyplom z wyróżnieniem
- 1995 – 2000 – Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby, dyplom w pracowni prof. J. Nowakowskiego nagrodzony medalem
- 2000 – zatrudniony w drodze konkursu na stanowisku asystenta w ASP w Krakowie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. J. Nowakowskiego
- 2008 – doktorat w dziedzinie rzeźby uzyskany na Wydziale Rzeźby w ASP w Krakowie
Wszystkie elementy składające się na całość aranżacji, zgodnie z założeniem mają ze sobą współgrać nadając wnętrzu spójny charakter. Kompozycje rzeźbiarskie, a także postacie w nich przedstawione są celowo wydłużone, nawiązując do wertykalnego charakteru wnętrza. Wertykalizm w tym konkretnym przypadku poza zamiarem artystycznym ma charakter ideowy, czyli wszystko wydłuża się ku górze – ku niebu.
W centralnym miejscu prezbiterium przedstawiona jest Trójca Święta, która jak gdyby wyłania się z przestrzeni nawiązując do idei, że Bóg jest wszystkim, wszędzie i we wszystkim. Trójcy Świętej towarzyszą zastępy aniołów.
Tabernakulum jest formą globu ziemskiego, jako symbolu wszechobecności Boga. Kulę można również interpretować jako bochenek chleba (Ciała Chrystusa). Tabernakulum okala gorejący krzew, którego płomienie przechodzą w górnej części w wieczne światło.
Zmaterializowane światło bijące od Ducha Świętego rozchodzi się na boczne wnęki, korelując z kompozycjami: Wcielenia Syna Bożego – Zwiastowania i Narodzenia Jezusa Chrystusa.
Prezbiterium dopełnia kolorystyka bazująca na odcieniach złota, czerwieni i błękitu.
Kolory te są symbolem Chrystusa.
Usytuowanie figur świętych: Franciszka Salezego i Jana Bosko oraz błogosławionych: Augusta Czartoryskiego i Józefa Kowalskiego jest zaproponowane na postumentach w formie pochylni, co pozwala odnieść wrażenie, że zmierzają w kierunku wiernych znajdujących się w świątyni.
Bolesna Męka i Śmierć Jezusa jest zawarta w Drodze Krzyżowej w dolnej części kościoła.